Ochotní ochotníci aneb to by bylo!

úterý 20. duben 2010 19:50

Stojím za oponou a škvírou nahlížím do potemnělého hlediště. Tam to šumí, lidé k sobě naklání hlavy, někteří gestikulují a mně je jasné, že hodina "H" se blíží. Naše první představení má premiéru!

Ne, je to jenom představa, divadlo ještě nehraji. Ale děti v naší základní škole už několik her předvedly a já myslím, že se povedly. Ať to totiž byly veselohry či kusy zcela vážné, chopili se jich naši dětští herci z plných sil a na výbornou.

A po poslední hře jsem mluvil s panem učitelem (mimo jiné výborným hudebníkem) a ten se mi svěřil s tím, že jednou by chtěl navázat na tradici, která zde - u nás na Závrší - kdysi tak silně žila. Tradice dospělého ochotnického života.

Závrší tvoří tři vesnice - Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota. Trošku jsem zapátral v historických pramenech a ke svému údivu jsem zjistil, že každá z vesnic měla ještě v šedesátých letech stabilní ochotnický soubor. Vždyť to muselo být skvělé zapomenout na starosti všedních dnů a ponořit se do naprosto jiného světa. Světa, kde každá role stojí a padá na divákově libovůli, kde můžete vyvolávat salvy smíchu nebo rozplakávat zasněná očka slečen a dam. Světa, kde se zakřiknutý mládeneček skrze slova klasika stává svůdníkem, rytířem či císařem... Sál zakouřeného hostince zažívá dramata, která kvasila léta, pan řídící nervozně podupkává mezi dřevěnými bednami od sodovek z nedalekého pivovaru... Umí všichni? Umí? Vždyť kdo by si připustil, že tady to není takové jako ve "Zlaté kapličce"? Ale vlastně - tady je to možná ještě těžší, jelikož pokud to zvrzne Kecal tady, už nadosmrti mu to bude připomínáno, tady se známe všichni, tady je každý "strýc či teta".

Ale už je to pryč, ochotníci už nehrají. Nebo ještě nehrají?

Pane učiteli, držím palce!

Ochotníci z Návojné

Ochotníci z Nedašova

Ochotníci z Nedašovy Lhoty

Aleš Naňák

Aleš Naňák

Aleš Naňák

Nic světoborného nečekejte. Psát chci o obyčejných maličkostech, o obyčejných lidech a to vše skrze obyčejné myšlenky.

Člověk, který má rád svou domovinu a její příběhy. outils webmaster
widget

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik