Dva šoky v jeden den

sobota 3. říjen 2009 08:25

Ve čtvrtek jsem přijel z práce brzy. Měl jsem ještě něco vyřídit, proto jsem nechal auto před bránou a s plným náručím jsem se vysoukal z auta. Otevřel jsem naši železnou bránu a všechno to, co jsem tak pracně nacpal do náruče, jsem v úleku pustil! Ve dvoře stála stará škodovka a z pod ní trčely nohy mého syna, který měl být tou dobou ve školce!  

"Pane Bože!" zařval jsem a vyběhl se vzpomínkou na kurzy první pomoci, které jsem absolvoval v osmé třídě. Bohužel nejvíc se mi vybavovala bezpohlavní, silně červená gumová figurína, jíž jsem byl nucen dávat umělé dýchání. Nicméně vybavilo se mi aspoň něco. Ale pomoc  potřeba nebyla, jelikož s mým výkřikem sebou nohy trhly a obrovský trs okrasných trav za škodovkou se najednou rozhrnul.

"Krupica halena!" ozvalo se zpoza rostlinstva. "Už to mohlo byt!" 

Podle hlasu jsem poznal otce. Ale nejdřív jsem ho neviděl, jelikož klečel, což bylo podle jeho řeči poprvé od školních let, kdy klekával v rohu a za trest. Nevěřím mu, ale to na věci nic nemění. Když se postavil, láteřil ještě víc a já se zmateně snažil pochopit situaci. 

 "Co tu řveš?" pustil se do mne. "Takú dobu tú potvoru nebezpečnú naháňáme negde do kúta a dyž tam je, tož vyplašíš šecky, aj s nama!"

Otec někdy používá ve vztahu ke zvířectvu výrazy jako "potvora nebezpečná" a podobně, ale tyto nijak nevypovídají o charakteru či vlastnostech nebohé němé tváře. Spíše odkazují na vychytralost a podlost, se kterou se ono zvířátko vyhýbá otcovým rukám.

A syn už mi zpod auta hlásal. "Tati! Dědovi utékly kotrny!" Kotrna je králík, milí čtenáři. Obyčejný ušák, momentálně však "mrcha nebezpečná".

Otec se samozřejmě vzdal jakékoli odpovědnosti za úprk našich potencionálních obědů a tvrdil, že se ti malí syčáci museli domluvit, jelikož stačil okamžik, a byli venku. Ale hned dodal, že většinu chytil, jenom jeden jediný je dosud na svobodě.

"Uzavřete hranice!" prohodil jsem a zmocnilo se mě lovecké nadšení. "My ho dostanem," poplácal jsem otce po rameni a syn, který mezitím vylezl, souhlasně pokýval hlavou.

 Králík však tušil, že pokud nebude bojovat ze všech sil, nemá šanci na vítězství. Proto kličkoval, skákal do různých zákoutí rozsáhlého dvora a já plně pochopil, proč mu otec říká tak, jak říká. Už to vypadalo, že ho mám v hrsti. Do slova a do písmene. Seděl v koutě za chlévem, nenávistně mě pozoroval a rychle oddychoval. Já se pomalu blížil. Opatrně jsem nakračoval, dostal se do operační blízkosti, pak s napřaženými pažemi skočil a... Ten zlořád mi dal jesle. Proletěl mi mezi nohama a já za huronského smíchu mého potomka ležel v kuřincích.

Vzdal jsem to. Moudře jsem usoudil, že zima a hlad tu bestii donutí vrátit se do pelechu.

Doma jsem ohříval oběd, když jsem zaslechl divoký řev mého syna pod okny. Znovu se mi sevřela hruď a běžel jsem ven. Otec nikde a syn také. Volal jsem, ale tak jak se před chvílí křičelo, tak tu teď bylo ticho.

Až za moment jsem uslyšel hlasy z přední zahrádky. Syn stál u plotu, na chodníku jeho kamarádi a on jim s nadšením ukazoval králíka, kterého svíral jako trofej. Dokázal to!

Pochválil jsem ho. Suverénně otočil hlavou: "Dyž budeš neco potřebovat, řekni." 

Aleš Naňák

Aleš Naňák

Aleš Naňák

Nic světoborného nečekejte. Psát chci o obyčejných maličkostech, o obyčejných lidech a to vše skrze obyčejné myšlenky.

Člověk, který má rád svou domovinu a její příběhy. outils webmaster
widget

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik